Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Alarm Sistemi Kurulumu Öncesi Keşif İşlemi
Alarm Sistemi Kurulumu Öncesi Keşif İşlemi

Alarm Sistemi Kurulumu Öncesi Keşif İşlemi

Faydalı kurulum ve kullanımı yapıldığında sağladığı verimin ve güvenlik seviyesinin yüksek olacağı alarm sistemlerinde bu amaçla kurulum yapılacak mekanda keşif yapılması çok önemlidir. Buna göre bir alarm sisteminin tasarlanması aşamasında uzman bir güvenlik danışmanı evinize gelerek ya da telefonda detaylı sorular sorarak nasıl bir sisteme ihtiyacınız olduğunu öğrenir. Burada dikkat edilmesi gereken iki temel nokta vardır :

Birincisi alarm sistemi takılacak olan mekanın fiziki özellikleridir. Örneğin,mekanın kaç tane giriş çıkış noktası var, alttaki parmaklıklardan üst kata tırmanma olasılığı var mı, ara katta mı üst katta mı yoksa en alt katta mı, bina bitişik nizam mı yoksa müstakil bina mı gibi özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu özellikler sistemin tasarlanmasında önemli faktörleri oluşturur.

İkinci nokta ise evde yaşayacak kişilerin yaşam senaryosudur. Mekanın fiziki özellikleri dikkate alınarak tasarlanmış olan alarm sistemi, mekanda yaşayan kişilerin yaşantılarına uymadığı anda kullanılmaz hale gelir. Örneğin, mekanda yaşayan kişilerin ne zaman eve girip çıktıkları, evde misafir olup olmadığı, sürekli yaşayan birinin olup olmadığı ya da evde doğalgaz mı tüpgaz mı kullanıldığı gibi noktalar alarm sistemini tasarlarken çok önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse, Mutfaklarda genellikle güvenlik açısından duman detektörü yerine ısı detektörü kullanılmaktadır. Çünkü yemek pişirildiği zaman ya da çay demlendiği zaman, duman detektörünü hatalı olarak alarm durumuna geçirebilmektedir. Sonuç olarak yapılan uygun keşifler sonucunda hem mekanın fiziki özellikleri hem de yaşayanların yaşam senaryoları göz önüne alınarak oluşturulmuş alarm sistemi gerçek bir alarm sistemidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top