Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Akvaryum Kurulumu İle İlgili Püf Noktalar
Akvaryum Kurulumu İle İlgili Püf Noktalar

Akvaryum Kurulumu İle İlgili Püf Noktalar

Akvaryum kurulumu, evde akvaryum oluşturup, balık beslemek isteyen herkesin bilmesi  gereken bir işlemdir. Akvaryumda beslenecek balık cinslerine göre farklı model ve dekorasyonlar gerektiren akvaryum kurulumu, balıkların kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri son derece önemlidir. Bu yazımızda evinize uygun bir akvaryum kurulumu yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalara değineceğiz.

Akvaryum kurulumunun ilk adımı, uygun bir akvaryum almak veya yaptırmaktır. Beslenecek canlı ne olursa olsun, içinde rahat hareket edebilmesi ve kendini güvende hissedebilmesi için geniş akvaryumlar tercih edilmelidir. Geniş akvaryumlar bazı kullanıcılara fiyat olarak biraz yüksek gelmektedir. Bu nedenle maliyet düşürülmek istenirse, istenilen boyutta akvaryum bir camcıya yaptırılabilir. Bu, maliyeti oldukça düşürecektir.

Uygun akvaryum alındığında yapılacak ilk iş, akvaryumun iyice temizlenmesidir. Ancak bu temizlik kesinlikle herhangi bir deterjan veya kimyasal temizlik ürünleri ile yapılmamalıdır. Bu temizlik ürünleri kullanıldığında, akvaryum her ne kadar iyi yıkanmış olsa da akvaryumun belli bölgelerinde o ürünün kalıntıları olacaktır. Bu durumda akvaryuma su katıldığı zaman kalıntılar suya homojen karışacaktır ve canlıların zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle akvaryum kurulumu gerçekleştirilmeden önce akvaryum bol su ile iyice yıkanmalıdır.

Akvaryumun iç dekorasyonu yapılacağı zaman bazı dekoratif ürünlerin tercih edilmemesine dikkat edilmelidir. Zamanla suya salınım yapıp canlılara zarar verecek olan plastik ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kum veya taş tercihi yaparken de, boyalı ve iri olanlarından kaçınılmalıdır. Kullanılacak kum veya taşlar, akvaryuma konulmadan önce mümkünse 1 gün suda bekletilmeli ve ardından iyice yıkanmalıdır.

Akvaryuma konulacak su, tercihe göre çeşme suyu veya içme suyu olabilir. Akvaryum kesinlikle ağzına kadar su ile doldurulmamalıdır. Yaklaşık 5 cm pay bırakılarak iç filtre, dış filtre ve ısıtıcı takılmalıdır. Bu sistemler, akvaryumda canlılar için uygun ortam sağlanana kadar çalıştırılmalıdır. Yaklaşık 15 gün bu sistemler açık bırakıldıktan sonra balıklar yavaş yavaş akvaryuma alıştırılmalıdır. Ancak kesinlikle 4-5 balıktan fazlası aynı anda akvaryuma konulmamalıdır.

Bu şekilde akvaryum kurulumu tamamlanmış olup geriye düzenli olarak akvaryum bakımını yapmak kalacaktır. Evinize en uygun akvaryum kurulumu yapmak için işinde ehil firmalardan destek alabilirsiniz.

Incoming search terms:

  • akvaryum gorseller
  • akvaryum püf noktaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top