Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Ağaç Aşılama İşlemi Ve Püf Noktaları
Ağaç Aşılama İşlemi Ve Püf Noktaları

Ağaç Aşılama İşlemi Ve Püf Noktaları

Ağaçlarda aşılama işlemi, meyve sebze yetiştiriciliğinde en çok olarak yararlanılan bir uygulamadır ve temel işlem olarak iki çeşit bitki parçası ele alınarak bir bitkiymiş gibi kaynaşmasını ve büyümesini sağlamak için yapılan birleşme tekniğidir. Ağaç aşılama ve püf noktaları nı bilmek size daha kaliteli bir hizmet almanızı sağlayarak, ağaçlarının daha sağlıklı yetişmesini sağlar.

Aşılama, bitkilerde uygulan bir çeşit tohumsuz üretme şeklidir. Çoğaltılması istenen bitkinin çeşidine aşı kalemi denilen bir anaç ile diğer bitkinin üzerine yerleştirilip tutturulması olayıdır.

Meyve çeşitlerinde bu olay tohumla yapıldığından çeşit karakterini kaybederek yabanileşmeye yönelmektedir. Bunun için de aşılama en çok kullanılan yöntemdir. Üretilmesi istenen meyvenin daha kaliteli, hastalıkları karşı korunabilen meyve çeşitlerinin aşılama yoluyla çoğaltım imkanı sağlanmaktadır.

Aşılama işleminin temel maddesi olarak gösterebileceğimiz anaçlar genelde tohum tozlanma ve döllenmeyle oluşan ve homojen değil heterojen niteliktedir. Bunlar çimlendiklerinde tozları ya da çöğürleriyle fada sağlamaktadırlar. Kültür çeşidinin tohumlarından oluşan yeni bitkilere yoz, yabani tohumlarına da çöğür adı verilmektedir. Anaçların özelliklerine bakarsak :

Bahçıvanlık Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Bahçıvanlık İşleri

-Kuvvetli gelişirler.

-Bol ürün alınmakta olup, standart yoktur.

Çöğür anaçlar tohumdan elde edildiğinden kalıtsal yapısı heterozigottur. Alındığı çeşidin özelliği tohumlarda kaybolur ve çoğunluğunda yozlaşma meydana gelir. Heterozigot yapısından dolayı standart ağaçlar oluşmaz ve aşılanmada da bir örnek meyve alınamaz. Ağaçlarda soğuğa-sıcaklığa, hastalıklara ve zararlılara dayanımı farklı, habitüsü farklı olur. Kuvvetli kök oluşturduklarından topraktan su ve organik madde alımları yüksektir. Toprağa tutunumu kuvvetlidir. Stres koşullarına dayanıklıdır. Tohumdan oluştugu için virüs hastalıkları tehlikesi taşımazlar.

Vegatatif(Klon) Anaçların özelliklerine bakarsak : Dikimin 2. ve 3. yılından itibaren üzerine aşılanan meyve çeşidi yatar, yatırım masraflarının geri dönüşümü için kısa süre gereklidir. Buna gençlik kısırlığı adı da verilir. Homojen ağaçlar oluşacağından ve bodurluk sağlanacağından işçilik masrafları düşer ve üretim maliyeti azalır. Ürünün kalitesi çoğalır. Ağaçların ekonomik ömrü kısadır.(15-25 yıl)

Neden Aşılama Yaparız sorusuna verebileceğimiz birkaç cevap :

-Tür ve çeşidin ismine göre üretimi,

-Başka ve kolay metodlarla çoğaltılmayan çeşitlerin ortadan kalkmasına engel olmak,

-Büyük ağaçların çeşidini değiştirmek,

-Virüs hastalıklarının incelenmesidir.

Bahçıvanlık Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Bahçıvanlık İşleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top